Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för yrkesutbildning inom kriminalvården

Interpellation 2006/07:677 av Olsson, Lena (v)

den 16 augusti Interpellation 2006/07:677 Åtgärder för yrkesutbildning inom kriminalvården av Lena Olsson v till justitieminister Beatrice Ask m Kriminalvårdens uppdrag är att återanpassa sina klienter till ett vanligt samhällsliv därför är resurser för återanpassning också väldigt centrala. En åtgärd som underlättar

Inlämnad: 2007-08-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Hot och våld mot poliser

Skriftlig fråga 2006/07:1424 av Olsson, Lena (v)

den 25 juni Fråga 2006/07:1424 Hot och våld mot poliser av Lena Olsson v till justitieminister Beatrice Ask m Många poliser utsätts för hot och våld. Enligt Polisförbundet har var fjärde polis utsatts för hot och våld under det senaste året. Brottsförebyggande rådets studie Otillåten påverkan har tidigare visat

Inlämnad: 2007-06-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Kontakter med Frankrike i frågan om barnsexturism

Skriftlig fråga 2006/07:1294 av Olsson, Lena (v)

den 1 juni Fråga 2006/07:1294 Kontakter med Frankrike i frågan om barnsexturism av Lena Olsson v till justitieminister Beatrice Ask m Frankrike har tidigare tagit initiativ till ett gemensamt samarbete mot barnsexturism mellan medlemsländerna i EU. Initiativet lades fram vid ett informellt EU-turismministermöte

Inlämnad: 2007-06-01 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se