Lena Larsson (S)

Lena Larsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nationalpark vid Kullaberg

Motion 1997/98:Jo712 av Bengt Silfverstrand m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo712 av Bengt Silfverstrand m.fl. s Nationalpark vid Kullaberg Kullaberg är en långsmal, relativt hög urbergstyp, som bildar spetsen av en halvö mellan Skälderviken och Öresund i nordvästra Skåne. Området omfattar två naturreservat västra och östra Kullaberg. De båda reservaten ger möjligheter


Utskottsberedning: -1997/98:JoU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skåneregionen

Motion 1997/98:A444 av Annika Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A444 av Annika Nilsson m.fl. s Skåneregionen Skåne är unikt. Det är unikt genom att ligga geografiskt både i periferi och i centrum. Skåne ligger i periferin av Sverige men i centrum av södra Östersjöområdet och nära kärnan i Europa och Europeiska unionen. Genom den troliga utvidgningen


Utskottsberedning: --1997/98:AU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Kommunikationer i nordvästra Skåne

Motion 1996/97:T207 av Christin Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:T207 av Christin Nilsson m.fl. s Kommunikationer i nordvästra Skåne Sett från ett nationellt perspektiv är Skåne ett brohuvud till Kontinenten. En väl utbyggd infrastruktur, snabba och väl fungerande kommunikationer i Skåne och till och ifrån Kontinenten är en angelägenhet för hela Sverige


Utskottsberedning: -1996/97:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.