Lena Emilsson (S)

Lena Emilsson (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Titel Tulltjänsteman.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Yasmine Bladelius
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-01 – 2021-03-01
    • Ersättare 2018-11-25 – 2019-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Extra suppleant 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Extra suppleant 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Extra suppleant 2018-11-27 – 2019-05-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-03 – 2021-03-01
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2015-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-18, utbildningsutskottet 14-18 och socialutskottet 18-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-18 och personlig ersättare Domarnämnden 15-18.
  • Föräldrar

    Rederiinspektören Berndt Eriksson och internationella sekreteraren Elsa Eriksson, f. Wahlström.
  • Utbildning

    Grundskola i Saltsjöbaden, slutår 74. Naturvetenskaplig gymnasieskola i Saltsjöbaden, slutår 76. Fil.kand. i Lund. Magisterutbildning i Lund och Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsens insynsråd 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eslöv 92-. Ordförande kommunfullmäktige 17-. Kommunstyrelsens arbetsutskott ca 01-14. Ordförande, barn- och familjenämnden 01-14. Ordförande, gymnasie- och vuxenutbildningsutskottet i två år.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelsesuppleant, Lunds Energi/Kraftringen 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. S Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slå vakt om det svenska enprocentsmålet och om att biståndsanslaget ska fokusera på fattigdomsbekämpning.


Utskottsberedning: 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Barnkonventionen som lag och ratificering av tillägg

Motion 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. S Barnkonventionen som lag och ratificering av tillägg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om barnkonventionen som lag och ratificering av tillägg. Motivering När barnkonventionen blir


Utskottsberedning: 2014/15:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2300 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Kulturens viktiga roll

Motion 2014/15:2824 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2824 av Thomas Strand m.fl. S Kulturens viktiga roll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kulturens viktiga roll. Motivering Kultur är en viktig och självklar del i ett hållbart samhälle och i var människas liv. Den


Utskottsberedning: 2014/15:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2824 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2824 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se