Lena Asplund (M)

Lena Asplund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Biomedicinsk analytiker
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-19
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2008-10-23 – 2016-10-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Axelsson och Inga-Lisa Axelsson, f. Forsell.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje, Sollefteå, slutår 74. Laboratorietekniker, Riksyrkesskolan i Gamleby, slutår 76. Laboratorieassistent, Vårdhögskolan i Linköping (100 p), slutår 83. Datakommunikation (10 p), Umeå universitet 93.
  • Anställningar

    Lysrörsmontör, Siemens AB Eskilstuna 75. Röntgenbiträde, Linköping 76-81. Laboratorieassistent, Västerviks sjukhus 83 och vårdcentralen Backe 84. Laboratorieassistent/Biomedicinsk analytiker, Sollefteå sjukhus 84-02 (sektionsledare 91-02). Redovisningsekonom, BDO Nordic Asplunds AB 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Västernorrlands län 07-08. Ledamot, Alkoholsortimentsnämnden 07-15. Ledamot Tullens insynsråd 10-14. Vice ordförande, Polisstyrelsen i Västernorrlands län 11-14. Ledamot Kustbevakningens insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollefteå 02-14. Ersättare, kommunstyrelsen och kommunstyrelsens skolutskott 04-06. Ledamot, länsjukvårdsutskottet 02. Ledamot, barn- och skolnämnden och dess arbetsutskott 03-04. Landstingsfullmäktig 02-06. Ersättare, landstingsstyrelsen 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Västernorrland 11-15. Ordförande, Moderaterna i Sollefteå kommun 04-09. Ledamot, Moderaternas länsförbundsstyrelse 03-15, 1:e vice ordförande 05-11. Ordförande, M-kvinnorna i Västernorrland 04-09. Elevrådsordförande, Sollefteå gymnasium 73-74. Kassör, OK Nipan Sollefteå 00-04.
  • Bostadsort

    Sollefteå
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-14 och försvarsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10 och näringsutskottet 10-14. Ledamot riksdagens valberedning 08-16 och Nordiska rådet 14-. Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vårdköer och självbestämmande

Skriftlig fråga 2017/18:886 av Lena Asplund (M)

Fråga 2017/18:886 Vårdköer och självbestämmande av Lena Asplund M till Statsminister Stefan Löfven S I mitten av februari 2018 beslutade regeringen, med statsminister Stefan Löfven i spetsen, att tillsätta en statlig kriskommission för att utreda turerna kring Nya Karolinska sjukhuset NKSSjukhuset ligger i Solna och drivs

Inlämnad: 2018-02-27 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:886 av Lena Asplund (M) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsyn över och uppföljning av lagstiftningen om personlig assistans och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se