Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kunskapen om skogens betydelse

Interpellation 2012/13:342 av From, Isak (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:342 Kunskapen om skogens betydelse av Isak From S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Många svenskar rör sig sällan i naturen trots ett ökat intresse för ekologiska produkter samt miljö- och hållbarhetsfrågor. Det urbana samhället har gjort att det är färre

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kunskapen om skogens betydelse

Biblioteksersättningen

Interpellation 2012/13:301 av Ehn, Tina (MP)

den 27 februari Interpellation 2012/13:301 Biblioteksersättningen av Tina Ehn MP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Regeringen har genom kulturministern tidigare uttryckt vikten av att upphovsmän till litterära verk får ersättning då deras verk lånas ut på biblioteken. Modellen med biblioteksersättning

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Biblioteksersättningen

Framtidens digitalisering av biografer

Interpellation 2012/13:282 av Ohly, Lars (V)

den 19 februari Interpellation 2012/13:282 Framtidens digitalisering av biografer av Lars Ohly V till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Digitaliseringen av biografer har gått fort. Staten och kommunerna har hjälpt till med ett stöd vilket skyndat på processen på ett positivt sätt. Ännu saknar

Inlämnad: 2013-02-19 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Framtidens digitalisering av biografer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.