Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Kvinnosjukdomen endometrios

Interpellation 2011/12:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:372 Kvinnosjukdomen endometrios av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD I maj 2011 dog Emilia, 27, i sviterna av obehandlad endometrios, som orsakat kraftiga sammanväxningar i tarmarna, svår undernäring och blodförgiftning. Under nio månader sökte hon förgäves

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnosjukdomen endometrios

Den nationella betydelsen av det rullande kulturarvet

Interpellation 2011/12:256 av From, Isak (S)

den 21 februari Interpellation 2011/12:256 Den nationella betydelsen av det rullande kulturarvet av Isak From S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M I januari 2012 riskerades Saabs unika fordonsmuseum att skingras för att spridas över världen. Bland annat Motorhistoriska Riksförbundet gläds

Inlämnad: 2012-02-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den nationella betydelsen av det rullande kulturarvet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se