Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

konstnärliga högskoleutbildningar

Interpellation 2004/05:535 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 19 april Interpellation 2004/05:535 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om konstnärliga högskoleutbildningar Kultur sugerDet är bra, inte minst därför att kultur både är och ger tillväxt. Intresset för de konstnärliga högskoleutbildningarna inom teater, musik, konst,

Inlämnad: 2005-04-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

nytt hot mot sjöräddningen

Interpellation 2004/05:450 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 9 mars Interpellation 2004/05:450 av Lena Adelsohn Liljeroth m till försvarsminister Leni Björklund om nytt hot mot sjöräddningen Svenska Sjöräddningssällskapet, SSRS, är en ideell förening som funnits i nästan 100 år, och vars viktigaste uppgift är att rädda liv runt Sveriges kuster och i de stora sjöarna. Föreningen

Inlämnad: 2005-03-09 Besvarare: Ulrica Messing (S)

regeringens planer på att flytta Riksantikvarieämbetet till Gotland

Interpellation 2004/05:342 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 1 februari Interpellation 2004/05:342 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om regeringens planer på att flytta Riksantikvarieämbetet till Gotland Riksantikvarieämbetet RAÄ har fått nya lokaler mitt i centrala Stockholm för en kostnad av 100 miljoner kronor. Det är ett

Inlämnad: 2005-02-01 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.