Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

framtidstro för landets fångar

Interpellation 2003/04:451 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 26 april Interpellation 2003/04:451 av Lena Adelsohn Liljeroth m till justitieminister Thomas Bodström om framtidstro för landets fångar På landets anstalter sitter i dag omkring 4 600 personer. Många av dem kommer att dömas igen och igen och igen. 70 av dem som muckar är tillbaka på en anstalt igen inom ett år.

Inlämnad: 2004-04-26 Besvarare: Thomas Bodström (S)

egenföretagare

Interpellation 2003/04:339 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 10 mars Interpellation 2003/04:339 av Lena Adelsohn Liljeroth m till näringsminister Leif Pagrotsky om egenföretagare Nyligen presenterade Svenskt Näringsliv en undersökning om att egenföretagandet minskar. Framför allt minskar andelen kvinnliga företagare. Nyföretagandet kan räknas i promille av den arbetande

Inlämnad: 2004-03-10 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

organisationer som motverkar rasism och nazism

Interpellation 2003/04:265 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 30 januari Interpellation 2003/04:265 av Lena Adelsohn Liljeroth m till statsrådet Mona Sahlin om organisationer som motverkar rasism och nazism I fjol satte regeringen av 2,4 miljoner kronor i stöd till verksamheter som stödjer personer som vill lämna olika rasistiska organisationer. Det var samma belopp som året

Inlämnad: 2004-01-30 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.