Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kultursponsring

Interpellation 2010/11:176 av Högman, Berit (S)

den 2 februari Interpellation 2010/11:176 Kultursponsring av Berit Högman S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Om jag hade en miljard till, blir det en miljard mindre till folket.Så uttryckte sig kulturministern nyligen i Göteborgs-Posten. Uttalandet har väckt uppmärksamhet, Sveriges kulturarbetare

Inlämnad: 2011-02-02 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kultursponsring

Strindbergsjubileet 2012

Interpellation 2010/11:175 av Högman, Berit (S)

den 2 februari Interpellation 2010/11:175 Strindbergsjubileet 2012 av Berit Högman S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M August Strindberg är en portalfigur i den svenska litteratur- och kulturhistorien. Nästa år, 2012, är det hundra år sedan Strindberg dog. Strindbergssällskapet och Strindbergsmuseet

Inlämnad: 2011-02-02 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Strindbergsjubileet 2012

Kulturskatten Österbybruk

Interpellation 2010/11:153 av Gille, Agneta (S)

den 21 januari Interpellation 2010/11:153 Kulturskatten Österbybruk av Agneta Gille S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M I en skriftlig fråga till kulturministern beskriver jag den situation som dagens ägare Bruno Liljeforsstiftelsen har av att förvalta och bevara den unika bruksmiljön i

Inlämnad: 2011-01-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kulturskatten Österbybruk

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.