Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

hantverkare inom kulturmiljöområdet

Interpellation 2002/03:391 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 12 maj Interpellation 2002/03:391 av Lena Adelsohn Liljeroth m till kulturminister Marita Ulvskog om hantverkare inom kulturmiljöområdet I vårpropositionen föreslår regeringen en höjning av anslaget till kulturmiljövården. Det är ett steg i rätt riktning. Men höjda anslag blir ändå inte särskilt mycket värda utan

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

ungdomars idrottande och kulturella skapande

Interpellation 2002/03:172 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 6 februari Interpellation 2002/03:172 av Lena Adelsohn Liljeroth m till statsrådet Lena Hallengren om ungdomars idrottande och kulturella skapande Ungdomars eget kulturella skapande får ofta stå tillbaka till förmån för idrottsrörelsen. Regeringen har till och med utlovat 1 extra miljard till idrottsorganisationer.

Inlämnad: 2003-02-06 Besvarare: Lena Hallengren (S)

föreningen KRIS

Interpellation 2002/03:151 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 31 januari Interpellation 2002/03:151 av Lena Adelsohn Liljeroth m till justitieminister Thomas Bodström om föreningen KRIS Föreningen KRIS Kriminellas Revansch i Samhället bedriver en riksomfattande verksamhet för att möta och stödja män och kvinnor, som vill lämna den kriminella tillvaron för att i stället leva

Inlämnad: 2003-01-31 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.