Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nationell samordning

Interpellation 2010/11:287 av Björlund, Torbjörn (V)

den 18 mars Interpellation 2010/11:287 Nationell samordning av Torbjörn Björlund V till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Snart är det åter dags för avspark för den allsvenska fotbollssäsongen och med den kommer antagligen också diskussionen om hur man ska stävja eventuella ordningsstörningar

Inlämnad: 2011-03-18 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nationell samordning

Uppdragsarkeologiska undersökningar

Interpellation 2010/11:272 av Berg, Bengt (V)

den 11 mars Interpellation 2010/11:272 Uppdragsarkeologiska undersökningar av Bengt Berg V till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Enligt ett förslag från Kulturdepartementet ska systemet för de arkeologiska undersökningarna vid vägbyggen och liknande ändras Ds 2011:6, nu ute på remissRegeringens

Inlämnad: 2011-03-11 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Uppdragsarkeologiska undersökningar

Stärkande av den mediala mångfalden

Interpellation 2010/11:208 av Bernhardsson, Bo (S)

den 16 februari Interpellation 2010/11:208 Stärkande av den mediala mångfalden av Bo Bernhardsson S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth, M, aviserar stora förändringar på det mediepolitiska området. Presstödet ifrågasätts ännu en gång och en radikal

Inlämnad: 2011-02-16 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stärkande av den mediala mångfalden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se