Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Problem med mediekoncentration

Interpellation 2007/08:92 av Petersson i Stockaryd, Helene (s)

den 31 oktober Interpellation 2007/08:92 Problem med mediekoncentration av Helene Petersson i Stockaryd s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I augusti i år ställde jag en fråga till kulturministern rörande mediekoncentrationen i Sverige. Detta gjordes mot bakgrund av att det under de senaste åren börjat

Inlämnad: 2007-10-31 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Problem med mediekoncentration

Presstödet

Interpellation 2007/08:54 av Petersson i Stockaryd, Helene (s)

den 19 oktober Interpellation 2007/08:54 Presstödet av Helene Petersson i Stockaryd s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Våren 2006 beslutade en bred majoritet i riksdagen, över blockgränserna, att göra justeringar i det svenska presstödet. Detta föranledde EU-kommissionen att ifrågasätta hela det svenska

Inlämnad: 2007-10-19 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Presstödet

Ett mångkulturellt samhälle i balans

Interpellation 2006/07:537 av Holma, Siv (v)

den 16 maj Interpellation 2006/07:537 Ett mångkulturellt samhälle i balans av Siv Holma v till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I vårpropositionen har kulturministern utlovat 10 miljoner årligen från 2008 som satsning på etnisk och kulturell mångfald. Det kan vara något att börja med. Det allmänna anslaget

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett mångkulturellt samhälle i balans

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se