Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S) 12 juni 2012 Kulturarvslyftet
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Interpellationsdebatt 2011/12:135 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Kulturarvslyftet
Interpellationsdebatt 2011/12:134 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Digital radio

Dokument:

Hotet mot Nationalmuseum

Interpellation 2005/06:325 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 27 mars Interpellation 2005/06:325 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Hotet mot Nationalmuseum Under ett par års tid har det varit känt att ett av våra ansvarsmuseer, Nationalmuseum i Stockholm, tillika Nordens största konstmuseum, haft stora ekonomiska problem.

Inlämnad: 2006-03-27 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Polisens inställning till att bekämpa klotter

Interpellation 2005/06:298 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 14 mars Interpellation 2005/06:298 av Lena Adelsohn Liljeroth m till justitieminister Thomas Bodström s Polisens inställning till att bekämpa klotter Skadegörelse i form av klotter är ett större samhälls- och individproblem än många verkar förstå. För de flesta medborgare räcker det med att konstatera att skadegörelsen

Inlämnad: 2006-03-14 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Kartläggning av människor på Radio Islams hemsida

Interpellation 2005/06:62 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 24 oktober Interpellation 2005/06:62 av Lena Adelsohn Liljeroth m till justitieminister Thomas Bodström s Kartläggning av människor på Radio Islams hemsida Vi som lever i och försvarar vår demokrati tvingas också leva med och ibland acceptera icke-demokratiska åsikter, åtminstone så länge de inte innebär något

Inlämnad: 2005-10-24 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.