Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S) 12 juni 2012 Kulturarvslyftet
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Interpellationsdebatt 2011/12:135 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Kulturarvslyftet
Interpellationsdebatt 2011/12:134 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Digital radio

Dokument:

reklam i närradion

Skriftlig fråga 2002/03:847 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 28 april Fråga 2002/03:847 av Lena Adelsohn Liljeroth m till kulturminister Marita Ulvskog om reklam i närradion Studentradion i Sverige, SRS, är ett nätverk av de största studentradiostationerna i landet med närmare 200 000 lyssnare och 500 medarbetare. SRS är en av flera som nu oroar sig för ett eventuellt förbud

Inlämnad: 2003-04-28 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

byggandet av Stockholmsbriggen på Skeppsholmen

Skriftlig fråga 2002/03:699 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 20 mars Fråga 2002/03:699 av Lena Adelsohn Liljeroth m till kulturminister Marita Ulvskog om byggandet av Stockholmsbriggen på Skeppsholmen Byggandet av Stockholmsbriggen på Skeppsholmen engagerar många fartygs- och historieintresserade. Enligt planerna skulle Briggen sjösättas hösten 2003, men på grund av den

Inlämnad: 2003-03-19 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

nyfattigdomen

Skriftlig fråga 2002/03:354 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 20 december Fråga 2002/03:354 av Lena Adelsohn Liljeroth m till statsrådet Berit Andnor om nyfattigdomen Flera frivilligorganisationer oroar sig över att alltfler människor söker ekonomisk hjälp. Frälsningsarmén har till exempel ökat sin julhjälp med 500 på tio år. Så sent som för 15 år sedan såg situationen helt

Inlämnad: 2002-12-20 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.