Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Åldersgräns på bio och föräldrars ansvar

Interpellation 2007/08:608 av Polfjärd, Jessica (m)

den 21 april Interpellation 2007/08:608 Åldersgräns på bio och föräldrars ansvar av Jessica Polfjärd m till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vi moderater är starka ambassadörer för individuellt ansvarstagande och rätten att styra sina egna val fritt från byråkratiska regler och överförmynderi. Definitionen

Inlämnad: 2008-04-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åldersgräns på bio och föräldrars ansvar

Kulturpolitikens förankring i den representativa demokratin

Interpellation 2007/08:603 av Särnblad, Anneli (s)

den 18 april Interpellation 2007/08:603 Kulturpolitikens förankring i den representativa demokratin av Anneli Särnblad s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vi har från oppositionen med jämna mellanrum kritiserat den moderatledda regeringen för ovilja att utreda frågor under ledning av parlamentariska

Inlämnad: 2008-04-18 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kulturpolitikens förankring i den representativa demokratin

Kultur till barn och ungdom

Interpellation 2007/08:590 av Papadopoulos, Nikos (s)

den 11 april Interpellation 2007/08:590 Kultur till barn och ungdom av Nikos Papadopoulos s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Trovärdighet i politiken handlar i grunden om sambandet mellan ord och handling. Det finns många politikområden där det brustit i sambandet mellan ord och handling i den moderatledda

Inlämnad: 2008-04-11 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kultur till barn och ungdom

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.