Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mervärdesskatteutredningens arbete

Skriftlig fråga 2004/05:2120 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 22 augusti Fråga 2004/05:2120 av Lena Adelsohn Liljeroth m till finansminister Pär Nuder om Mervärdesskatteutredningens arbete I slutet av juni lämnade Mervärdesskatteutredningen ett delbetänkande till Finansdepartementet. Utredningen har arbetat under två och ett halvt år och beräknas lägga fram sitt slutbetänkande

Inlämnad: 2005-08-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

rätten till starta-eget-bidrag

Skriftlig fråga 2004/05:1968 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 30 juni Fråga 2004/05:1968 av Lena Adelsohn Liljeroth m till statsrådet Hans Karlsson om rätten till starta-eget-bidrag Enligt Sydsvenska Dagbladet den 21 juni uppgår numer Ams kostnader för det så kallade friåret samt aktivitetsstödet i Skåne till sådana belopp att det inte längre finns resurser att stödja dem

Inlämnad: 2005-06-29 Besvarare: Hans Karlsson (S)

fördelningen av pengar till landets kvinnojourer

Skriftlig fråga 2004/05:1910 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 20 juni Fråga 2004/05:1910 av Lena Adelsohn Liljeroth m till statsrådet Jens Orback om fördelningen av pengar till landets kvinnojourer Regeringen har tidigare utlovat 135 miljoner kronor ur vårbudgeten till landets kvinnojourer. Nu kommer dessa pengar uppenbarligen att fördelas först under 2006. De ca 150 kvinnojourer

Inlämnad: 2005-06-20 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.