Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S) 12 juni 2012 Kulturarvslyftet
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Interpellationsdebatt 2011/12:135 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Kulturarvslyftet
Interpellationsdebatt 2011/12:134 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Digital radio

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning

Motion 2003/04:So37 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So37 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om finansiering av stamcellsforskning. Inledning Regeringen föreslår i proposition 2003/04:148


Utskottsberedning: 2004/05:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So33 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So33 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i alkohollagen 1994:1738 i enlighet med vad som anförs i motionen. Bakgrund Regeringen föreslår i sin


Utskottsberedning: 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m.

Motion 2003/04:So27 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So27 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:146. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag om


Utskottsberedning: 2004/05:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.