Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S) 12 juni 2012 Kulturarvslyftet
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Interpellationsdebatt 2011/12:135 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Kulturarvslyftet
Interpellationsdebatt 2011/12:134 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Digital radio

Dokument:

Nobel Center

Svar på skriftlig fråga 2013/14:576 besvarad av Isak From (S)

Dnr Ku2014/887/KA Kulturdepartementet Kultur- och idrottsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:576 av Isak From S Nobel Center Isak From har frågat mig om regeringens besked kvarstår om en ny plats ska hittas för ett Nobel Center och om de 30 miljoner kronor per år som regeringen utlovar ska ses som nya kulturpengar,

Svarsdatum: 2014-04-24 Frågeställare: Isak From (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:576 besvarad av Isak From (S) (docx, 33 kB)

Nedläggning av TV4:s lokala nyhetssändningar

Svar på skriftlig fråga 2013/14:569 besvarad av Hans Hoff (S)

Dnr Ku2014/867/MFI Kulturdepartementet Kultur- och idrottsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:569 av Hans Hoff S Nedläggning av TV4:s lokala nyhetssändningar Hans Hoff har frågat mig vad jag tänker göra för att TV4 ska ta tillbaka sitt beslut att lägga ned sina lokala nyhetsredaktioner. Hans Hoffs fråga

Svarsdatum: 2014-04-16 Frågeställare: Hans Hoff (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:569 besvarad av Hans Hoff (S) (docx, 33 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.