Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S) 12 juni 2012 Kulturarvslyftet
Debatt om förslag 2011/12:KrU1 8 december 2011 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Interpellationsdebatt 2011/12:135 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Kulturarvslyftet
Interpellationsdebatt 2011/12:134 av Högman, Berit (S) 6 december 2011 Digital radio

Dokument:

Pensionsregler för scenkonstnärer

Skriftlig fråga 2005/06:1304 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 24 mars Fråga 2005/06:1304 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Pensionsregler för scenkonstnärer Över tio år har gått sedan bland annat Teaterförbundet lyfte fram frågan om pensionsvillkoren för de sångare och dansare som inte kan arbeta fram till 67 års ålder.

Inlämnad: 2006-03-24 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ungdomsstyrelsens bidrag till organisationen Opus Dei

Skriftlig fråga 2005/06:1252 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 21 mars Fråga 2005/06:1252 av Lena Adelsohn Liljeroth m till statsrådet Lena Hallengren s Ungdomsstyrelsens bidrag till organisationen Opus Dei Riksrevisionen har granskat hur Ungdomsstyrelsen kontrollerar underlaget för beslut om statliga bidrag till olika ungdomsorganisationer. Granskningen resulterade i

Inlämnad: 2006-03-21 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Textade tv-program

Skriftlig fråga 2005/06:1117 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 28 februari Fråga 2005/06:1117 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Textade tv-program Regeringen har nu beslutat om sändningstillstånd i det digitala marknätet. Beslutet innebär att sju nya digitala kanaler ska vara i gång före sommaren 2006. Vid kanalfördelningen

Inlämnad: 2006-02-28 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.