Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenska barnböcker i Turkiet

Skriftlig fråga 2005/06:2030 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 16 augusti Fråga 2005/06:2030 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Svenska barnböcker i Turkiet Enligt SvD den 16 augusti har svenska barnböcker av bland andra Astrid Lindgren, översatta till kurdiska, beslagtagits av den turkiska polisen på Atatürkflygplatsen i

Inlämnad: 2006-08-16 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Antisemitismen i Sverige

Skriftlig fråga 2005/06:1524 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 3 maj Fråga 2005/06:1524 av Lena Adelsohn Liljeroth m till justitieminister Thomas Bodström s Antisemitismen i Sverige För ett år sedan hade justitieminister Thomas Bodström och jag en interpellationsdebatt i riksdagen, med anledning av Radio Islams kartläggning av människor med judisk bakgrund och proisraeliska

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ny ordförande i Naturhistoriska riksmuseets styrelse

Skriftlig fråga 2005/06:1356 av Adelsohn Liljeroth, Lena (m)

den 4 april Fråga 2005/06:1356 av Lena Adelsohn Liljeroth m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Ny ordförande i Naturhistoriska riksmuseets styrelse Hösten 2005 meddelade Anders Wijkman, då ordförande i Naturhistoriska riksmuseets styrelse, att han efter mer än sju år önskade lämna sitt ordförandeuppdrag.

Inlämnad: 2006-04-04 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.