Leif Pagrotsky (S)

Leif Pagrotsky (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-10-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-03-27 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-05-30
    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenskt agerande vid tillsättning av ny chef för Valutafonden

Interpellation 2006/07:647 av Pagrotsky, Leif (s)

den 3 augusti Interpellation 2006/07:647 Svenskt agerande vid tillsättning av ny chef för Valutafonden av Leif Pagrotsky s till finansminister Anders Borg m Globaliseringens akilleshäl är bristen på effektiva och legitima globala institutioner. Den kanske viktigaste internationella finansiella institutionen, Internationella

Inlämnad: 2007-08-03 Besvarare: Anders Borg (M)

Svenskt agerande vid tillsättning av ny IMF-chef

Skriftlig fråga 2006/07:1480 av Pagrotsky, Leif (s)

den 9 juli Fråga 2006/07:1480 Svenskt agerande vid tillsättning av ny IMF-chef av Leif Pagrotsky s till finansminister Anders Borg m Globaliseringens akilleshäl är bristen på effektiva och legitima globala institutioner. Den kanske viktigaste internationella finansiella institutionen, Internationella valutafonden,

Inlämnad: 2007-07-09 Besvarare: Anders Borg (M)

Ökat svenskt ansvarstagande för stamcellsforskningen

Motion 2006/07:Ub402 av Leif Pagrotsky (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub402 av Leif Pagrotsky s Ökat svenskt ansvarstagande för stamcellsforskningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fortsatt utveckling av stamcellsforskning. Motivering Motståndarna till stamcellsforskning blir alltmer


Utskottsberedning: 2006/07:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub402 av Leif Pagrotsky (s) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:Ub402 av Leif Pagrotsky (s) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.