Leif Marklund (-)

Leif Marklund (S)

Född år 1943
Avliden den 11 augusti 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:110 Riktlinjer för åklagarväsendets organisation

Motion 1995/96:Ju14 av Berit Andnor m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1995/96:Ju14 av Berit Andnor m.fl. s med anledning av prop. 1995/96:110 Riktlinjer för åklagarväsendets organisation Regeringen föreslår i propositionen förändringar av åklagarväsendets organisation. Syftet är att skapa en effektiv, mer flexibel och mindre sårbar organisation. Antalet regionala


Utskottsberedning: -1995/96:JuU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:92 Nya förutsättningar för järnvägstrafiken

Motion 1995/96:T36 av Sverre Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1995/96:T36 av Sverre Palm m.fl. s med anledning av prop. 1995/96:92 Nya förutsättningar för järnvägstrafiken De avregleringar som gjordes av den borgerliga regeringen löste knappast några problem. Flygavregleringen har bl.a. inneburit en negativ regionalpolitisk effekt. Taxiavregleringen har lett


Utskottsberedning: --1995/96:TU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:46 Köp av interregional persontrafik på järnväg

Motion 1995/96:T25 av Kristina Zakrisson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1995/96:T25 av Kristina Zakrisson m.fl. s med anledning av prop. 1995/96:46 Köp av interregional persontrafik på järnväg I propositionen framgår att regeringen är medveten om att det finns ett stort behov av ett större trafikutbud i övre Norrland under turistsäsong. Liggande förslag innebär dock


Utskottsberedning: -1995/96:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.