Leif Marklund (-)

Leif Marklund (S)

Född år 1943
Avliden den 11 augusti 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:216 Ombildning av Landshypotek

Motion 1993/94:N41 av Leif Marklund (s)

Motion till riksdagen 1993/94:N41 av Leif Marklund s med anledning av prop. 1993/94:216 Ombildning av Landshypotek Regeringen har nu lyckats åstadkomma en proposition om Landshypoteks framtid. Det har tagit två år att hantera denna fråga i regeringskansliet. Frågan om en förändring av Landshypoteks organisation har


Utskottsberedning: -1993/94:NU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi45 av Birgitta Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi45 av Birgitta Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition 1. Aktiv näringspolitik Vi socialdemokrater har vid ett flertal tillfällen föreslagit åtgärder som skall ingå i en


Utskottsberedning: ------1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:206 Innovationsstöd

Motion 1993/94:N32 av Birgitta Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:N32 av Birgitta Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:206 Innovationsstöd Regeringen har i proposition 1993/94:206 föreslagit att en stiftelse kallad Innovationscentrum bildas. Stiftelsen föreslås tillföras 6,85 av kapitalet från de tidigare löntagarfonderna. Medlen ska användas


Utskottsberedning: --1993/94:NU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.