Leif Marklund (-)

Leif Marklund (S)

Född år 1943
Avliden den 11 augusti 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken

Motion 1991/92:N59 av Anita Gradin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:N59 av Anita Gradin m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken Regeringen har i prop. 1991/92:153 föreslagit att de nödlidande krediterna i Nordbanken skall skiljas ut ur banken och läggas i en särskild organisation, Securum AB, att staten skall lösa in samtliga


Utskottsberedning: --1991/92:NU36
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi63 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi63 av Sten-Ove Sundström m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Arbetsmarknadssituationen i Norrbotten Arbetslösheten ökar nu kraftigt i Sverige. Detta kan inte enbart skyllas på


Utskottsberedning: -1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi62 av Monica Öhman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi62 av Monica Öhman m.fl. s med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Arbetslivsfonden I regeringens kompletteringsproposition 1991/92:150 föreslås att 2 miljarder kronor dras in från Arbetslivsfonden


Utskottsberedning: -1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.