Leif Marklund (-)

Leif Marklund (S)

Född år 1943
Avliden den 11 augusti 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning

Motion 1989/90:Sk97 av Leif Marklund m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk97 av Leif Marklund m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning I proposition 1989/90:110 om reformering av inkomst- och företagsbeskattning föreslås att nuvarande skattefrihet för


Utskottsberedning: -1989/90:SkU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk97 av Leif Marklund m.fl. (s) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A40 av Leif Marklund m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A40 av Leif Marklund m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet I propositionen föreslås bl.a. en förändring i nuvarande stödområdesindelning, vilket innebär att stödområdena A, B och C blir stödområde


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A40 av Leif Marklund m.fl. (s) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A34 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A34 av Sten-Ove Sundström m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet I propositionen föreslås bl.a. att systemet med nedsatta socialavgifter skall förändras till att gälla hela stödområdet. I kustområdena


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A34 av Sten-Ove Sundström m.fl. (s) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.