Leif Marklund (-)

Leif Marklund (S)

Född år 1943
Avliden den 11 augusti 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo70 av Leif Marklund och Bruno Poromaa (båda s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 Jo70 av Leif Marklund och Bruno Poromaa båda s med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. Jordbruket spelar en viktig roll för sysselsättningen samt för att åstadkomma en positiv regional


Utskottsberedning: --1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo70 av Leif Marklund och Bruno Poromaa (båda s) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m.

Motion 1988/89:Jo60 av Nils-Olof Gustavsson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Jo60 av Nils-Olof Gustavsson m.fl. s med anledning av prop. 1988/89:140 om reglering av priserna på jordbruksprodukter, m.m. Jordbruk över hela landet är och har mycket länge varit en politisk målsättning i Sverige. Motiven är


Utskottsberedning: --1988/89:JoU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo60 av Nils-Olof Gustavsson m.fl. (s) (pdf, 79 kB)

Den systemvetenskapliga utbildningen vid högskolan i Luleå

Motion 1988/89:Ub691 av Sten-Ove Sundström m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub691 av Sten-Ove Sundström m. fl. s Den systemvetenskapliga utbildningen vid högskolan i Luleå I samband med Norrbottenspropositionen beslutades om lokaliseringspolitiska insatser som skall leda till ett antal nya arbetsplatser


Utskottsberedning: -1988/89:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub691 av Sten-Ove Sundström m. fl. (s) (pdf, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.