Leif Marklund (-)

Leif Marklund (S)

Född år 1943
Avliden den 11 augusti 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1987/88:144 om musiken i svenska kyrkan

Motion 1987/88:Kr29 av Ewa Hedkvist Petersen och Leif Marklund (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Kr29 av Ewa Hedkvist Petersen och Leif Marklund s med anledning av prop. 1987/88:144 om musiken i svenska kyrkan I regeringens proposition 1987/88:144 angående musiken i svenska kyrkan uttalar sig departementschefen beträffande


Utskottsberedning: -1988/89:KrU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Kr29 av Ewa Hedkvist Petersen och Leif Marklund (s) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.