Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Leif Jakobsson (S)

Leif Jakobsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Ombudsman
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2016-06-15 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-10-01 – 2016-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2012-02-28
    • Vice gruppledare 2008-06-05 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2016-06-14
    • Vice ordförande 2012-02-28 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-27
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-10
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-10-26 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-10-25
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2016-06-14
    • Suppleant 2001-11-22 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2016-11-09
    • Ledamot 2002-02-15 – 2006-10-16
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2012-03-22
    • Ledamot 2004-11-25 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-11-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981005-020930). Ledamot bostadsutskottet 04-06 och skatteutskott 12, vice ordförande 12-. Suppleant trafikutskottet 98-02 och 10-12, bostadsutskottet 98-04 och justitieutskottet 06. Suppleant riksdagsstyrelsen 01-02 och Utrikesnämnden 02-04 och 06-. Ledamot krigsdelegationen 02-06 och 12-, riksdagsstyrelsen 02- och Utrikesnämnden 04-06. Suppleant riksdagsstyrelsen 01-02. Vice gruppledare 08-12. Ordförande Svensk-tyska parlamentarikerförbundet.
  • Föräldrar

    Svetsaren Erik Jakobsson och Gudrun Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, slutår 74.
  • Anställningar

    Lastbilschaufför 75. Flygplansmontör 75-80. Metallarbetare 81-83. Ombudsman 85-98. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 00-02. Statssekreterare, Finansdepartementet.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling 00-01. Ledamot, Signalspaningskommittén 09-11 och Skatteutjämningskommittén 08-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 79-98. Ledamot, valberedningen 79-85 och 97-98. Ledamot, fritidsnämnden 79-98, vice ordförande 86-88 och 92-94, ordförande 89-91 och 95-98. Ledamot, kulturkommittén 80-82. Styrelseledamot, Malmö Kommunala Bostadsbolag 08-. Ordförande, Sabo 07-. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Malmöhus län 85-89. Styrelseledamot, Stiftelsen Friluftsfrämjandet Frostavallen 85-88 och Stiftelsen Spillepengen 85-94. Ledamot, Heleneholms stadsdelsnämnd, ordförande 90-91. Fullmäktig, Sydvästra Skånes kommunalförbund 96-98. Ombud, Kommunförbundet Skåne 97-98. Suppleant, sjukvårdsstyrelsen 76-79.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 81-84. Styrelseledamot, Söderkulla socialdemokratiska förening 82-, ordförande 82-90. Ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 84-90. Klubbordförande, Saab Aerokrafts avdelning av Metall 76-80.
  • Bostadsort

    Malmö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Öresundspendlares lånemöjligheter

Interpellation 2015/16:508 av Leif Jakobsson (S)

Interpellation 2015/16:508 Öresundspendlares lånemöjligheter av Leif Jakobsson S till Statsrådet Per Bolund MP Pendlare nekas nya lån var en rubrik i Sydsvenskan den 10 mars 2016. I artikeln intervjuas pendlaren Frida Hultén, som arbetar som konservator på Nationalmuseet i Köpenhamn, men bor i Malmö. Banken, statligt

Inlämnad: 2016-03-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2015/16:508 av Leif Jakobsson (S) (pdf, 81 kB)

Stärkt bevaranderätt för rörligt kulturarv

Motion 2015/16:2208 av Isak From och Leif Jakobsson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2208 av Isak From och Leif Jakobsson båda S Stärkt bevaranderätt för rörligt kulturarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av stärkt bevaranderätt för det rörliga kulturarvet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med


Utskottsberedning: 2015/16:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2208 av Isak From och Leif Jakobsson (båda S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2208 av Isak From och Leif Jakobsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Parlamentarismens spelregler

Motion 2015/16:2146 av Leif Jakobsson och Åsa Westlund (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2146 av Leif Jakobsson och Åsa Westlund båda S Parlamentarismens spelregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över röstregler och andra processuella regler i riksdagsordningen och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:KU13 2015/16:KU14 2016/17:KU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2146 av Leif Jakobsson och Åsa Westlund (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2146 av Leif Jakobsson och Åsa Westlund (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.