Larz Johansson (C)

Larz Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel lantbrukare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-05-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-05-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-04-13
    • Vice ordförande 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-04-13
    • Suppleant 1989-05-22 – 1991-09-29
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-05-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1992/93:170 Forskning för kunskap och framsteg

Motion 1992/93:Ub134 av Larz Johansson (c)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub134 av Larz Johansson c med anledning av prop. 1992/93:170 Forskning för kunskap och framsteg Institutet För Tillämpad Miljöforskning vid Stockholms Universitet har långt framskridna planer på att samlokalisera det inom ITM vid Studsvik belägna laboratoriet för akvatisk ekotoxikologi


Utskottsberedning: -1992/93:UbU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens

Motion 1992/93:Ub84 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s, fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub84 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. s, fp, c, kds med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens Regeringen föreslår i proposition 1992/93 om högre utbildning för ökad kompetens att förskollärar- och fritidspedagogutbildningen vid högskolan i Eskilstuna/Västerås läggs


Utskottsberedning: --1992/93:UbU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Skolstartsålder och skolpliktens längd

Motion 1992/93:Ub506 av Larz Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub506 av Larz Johansson m.fl. c Skolstartsålder och skolpliktens längd Våren 1991 beslöt riksdagen efter en proposition av den dåvarande socialdemokratiska regeringen att införa flexibel skolstart. Innebörden av detta beslut är att sexåringar kan få börja skolan om föräldrarna så önskar


Utskottsberedning: -1992/93:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.