Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hästnäringen

Interpellation 2006/07:127 av Hagberg, Christin (s)

den 4 december Interpellation 2006/07:127 Hästnäringen av Christin Hagberg s till näringsminister Maud Olofsson c Lotteriskatten höjdes från 35 till 36 den 1 juli 1997. Vid denna tidpunkt var utvecklingen för ATG god. Under senare år har förutsättningarna för trav- och galoppsporten dock försämrats. Hästnäringen

Inlämnad: 2006-12-04 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hästnäringen

VM i friidrott

Interpellation 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s)

den 24 november Interpellation 2006/07:97 VM i friidrott av Thomas Bodström s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Det blir inget friidrotts-VM i Sverige 2011 eller 2013. Häromdagen sade regeringen nej till att vara med och finansiera mästerskapet. Statsminister Fredrik Reinfeldt sade i sin regeringsförklaring

Inlämnad: 2006-11-24 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: VM i friidrott

Fri entré på statliga museer

Interpellation 2006/07:33 av Wegendal, Lars (s)

den 26 oktober Interpellation 2006/07:33 Fri entré på statliga museer av Lars Wegendal s till statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth m Fri entré har införts vid våra statliga museer under perioden 20022005. Historiska museet genomförde en försöksperiod med fri entré under år 2002. Under 2004 slopades entréavgiften vid

Inlämnad: 2006-10-26 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se