Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Waldemarsuddes ekonomiska framtid

Skriftlig fråga 2006/07:1397 av Wegendal, Lars (s)

den 19 juni Fråga 2006/07:1397 Waldemarsuddes ekonomiska framtid av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I samband med att kulturutskottet behandlade förslagen i vårpropositionen på tilläggsbudgeten diskuterades att verksamheten på Prins Eugens Waldemarsudde var underfinansierad. Trots

Inlämnad: 2007-06-19 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Internationella kultur- och idrottsevenemang i Sverige

Skriftlig fråga 2006/07:1283 av Wegendal, Lars (s)

den 31 maj Fråga 2006/07:1283 Internationella kultur- och idrottsevenemang i Sverige av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Regeringen har vid ett flertal tillfällen, under det senaste halvåret, varit avvisande till att stödja olika internationella idrottsevenemang som svenska idrottsförbund

Inlämnad: 2007-05-31 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Idrott och försvaret

Skriftlig fråga 2006/07:1243 av Wegendal, Lars (s)

den 25 maj Fråga 2006/07:1243 Idrott och försvaret av Lars Wegendal s till försvarsminister Mikael Odenberg m Strax före jul tog jag i kammaren del av en intressant debatt mellan ministern och Sven Bergström, med anledning av en interpellation som Bergström inlämnat. Interpellationen handlade om behovet av ett konstruktivt

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se