Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:703 av Wegendal, Lars (s) 2 juni 2008 Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö
Interpellationsdebatt 2007/08:93 av Wegendal, Lars (s) 27 november 2007 Illegala spelautomater
Statsministerns frågestund 4 oktober 2007 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

Svensk spelmarknad

Interpellation 2006/07:539 av Wegendal, Lars (s)

den 16 maj Interpellation 2006/07:539 Svensk spelmarknad av Lars Wegendal s till finansminister Anders Borg m Under en lång tid har den svenska spelmarknaden kännetecknats av stor osäkerhet. Det regelverk som syftar till att tränga ut illegalt spel och skydda individer från överdrivet spelande har ifrågasatts,

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk spelmarknad

Svensk spelmarknad

Interpellation 2006/07:468 av Wegendal, Lars (s)

den 12 april Interpellation 2006/07:468 Svensk spelmarknad av Lars Wegendal s till finansminister Anders Borg m Under en lång tid har den svenska spelmarknaden kännetecknats av stor osäkerhet. Det regelverk som syftar till att tränga ut illegalt spel och skydda individer från överdrivet spelande har ifrågasatts,

Inlämnad: 2007-04-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Stödet till ny-, om- eller tillbyggnad av icke-statliga kulturlokaler

Interpellation 2006/07:259 av Wegendal, Lars (s)

den 25 januari Interpellation 2006/07:259 Stödet till nyom- eller tillbyggnad av icke-statliga kulturlokaler av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Via Boverkets samlingslokalsdelegation förmedlas medel för att möjliggöra nybyggnad, ombyggnad och utveckling även av icke-statliga kulturlokaler.

Inlämnad: 2007-01-25 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stödet till ny-, om- eller tillbyggnad av icke-statliga kulturlokaler

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se