Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:703 av Wegendal, Lars (s) 2 juni 2008 Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö
Interpellationsdebatt 2007/08:93 av Wegendal, Lars (s) 27 november 2007 Illegala spelautomater
Statsministerns frågestund 4 oktober 2007 Statsministerns frågestund

vägvisningsskyltar

Skriftlig fråga 1998/99:290 av Wegendal, Lars (s)

Fråga 1998/99:290 av Lars Wegendal s till näringsministern om vägvisningsskyltar den 27 januari Riksdagen har under lång tid ställt sig positiv till att underlätta företagande på landsbygd. Detta har också inneburit att många mindre företag har etablerat sin verksamhet utanför tätorterna. Så har också skett i Kronobergs

Inlämnad: 1999-01-27 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Studiestödssystemet

Motion 1998/99:Ub708 av Carina Adolfsson och Lars Wegendal (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub708 av Carina Adolfsson och Lars Wegendal s Studiestödssystemet Vi ska ta steget in i 2000-talet med en politik som ökar rättvisan i Sverige. Generell välfärd är oöverträffad i att forma jämlika villkor. Varje människa har rätt till ekonomiskt stöd vid utbildning. Vad det gäller studiehjälpen


Utskottsberedning: -1998/99:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Distansundervisning

Motion 1998/99:Ub270 av Carina Adolfsson och Lars Wegendal (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub270 av Carina Adolfsson och Lars Wegendal s Distansundervisning Gymnasieskolan har en nyckelroll i samhällsutvecklingen och är en brygga till arbetslivet. Det är viktigt att gymnasieskolan utvecklas så att mindre kommuner och kommuner i glesbygd får möjlighet att utan krångliga regelverk


Utskottsberedning: -1998/99:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se