Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:703 av Wegendal, Lars (s) 2 juni 2008 Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö
Interpellationsdebatt 2007/08:93 av Wegendal, Lars (s) 27 november 2007 Illegala spelautomater
Statsministerns frågestund 4 oktober 2007 Statsministerns frågestund

Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö

Interpellation 2007/08:703 av Wegendal, Lars (s)

den 13 maj Interpellation 2007/08:703 Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m För en tid sedan besökte riksdagens kulturutskott Gotland och Ingmar Bergmans hem på Fårö. Vid besöket beskrevs hur cineaster från hela världen kommer till den plats som varit

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö

Illegala spelautomater

Interpellation 2007/08:93 av Wegendal, Lars (s)

den 31 oktober Interpellation 2007/08:93 Illegala spelautomater av Lars Wegendal s till finansminister Anders Borg m Spelautomater med spel om pengar har en lång historia i Sverige. Enarmade banditer har funnits sedan 1800-talet. Lagmässigt har de reglerats sedan sent 1930-tal. Ibland har de varit tillåtna, ibland

Inlämnad: 2007-10-31 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Illegala spelautomater

Svensk spelmarknad

Interpellation 2006/07:539 av Wegendal, Lars (s)

den 16 maj Interpellation 2006/07:539 Svensk spelmarknad av Lars Wegendal s till finansminister Anders Borg m Under en lång tid har den svenska spelmarknaden kännetecknats av stor osäkerhet. Det regelverk som syftar till att tränga ut illegalt spel och skydda individer från överdrivet spelande har ifrågasatts,

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk spelmarknad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se