Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Elförsörjning

Motion 2006/07:N356 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:N356 av Tomas Eneroth m.fl. s Elförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om insatser för att säkerställa säkrare elförsörjning. Motivering För många medborgare i Kronoberg var stormen Gudrun början på en mycket lång


Utskottsberedning: 2006/07:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N356 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:N356 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (pdf, 130 kB)

Lagen om offentlig upphandling

Motion 2006/07:Fi263 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi263 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. s Lagen om offentlig upphandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om offentlig upphandling. Motivering När staten gör offentliga upphandlingar tas oftast inte hänsyn till


Utskottsberedning: 2006/07:FiU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Fi263 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:Fi263 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s) (pdf, 133 kB)

Det arktiska universitetet

Motion 2006/07:Ub375 av Sinikka Bohlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub375 av Sinikka Bohlin m.fl. s Det arktiska universitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om deltagande i University of the Arctic. Motivering Internationellt samarbete är ett mycket viktigt inslag i dagens högre utbildning


Utskottsberedning: 2006/07:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub375 av Sinikka Bohlin m.fl. (s) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:Ub375 av Sinikka Bohlin m.fl. (s) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se