Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Debatt om förslag 2001/02:KRU3 24 oktober 2001 Spel och lotterier
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

järnvägen Olofström-Karlshamn

Skriftlig fråga 2004/05:1840 av Wegendal, Lars (s)

den 9 juni Fråga 2004/05:1840 av Lars Wegendal s till statsrådet Ulrica Messing om järnvägen OlofströmKarlshamn Ur miljösynpunkt är det viktigt att satsningar görs för att föra över transportvolymer från lastbil till järnväg och andra miljövänligare transportslag. Två stora företag, Ikea och Volvo, har en transportintensiv

Inlämnad: 2005-06-09 Besvarare: Ulrica Messing (S)

byggnadsdeklarationer av fastigheter

Skriftlig fråga 2004/05:1598 av Wegendal, Lars (s)

den 11 maj Fråga 2004/05:1598 av Lars Wegendal s till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om byggnadsdeklarationer av fastigheter Den 1 juli 2004 presenterade utredningen om byggnadsdeklarationer, byggnadsregister med mera SOU 2004:78 sitt första delbetänkande. I betänkandet föreslås bland annat att en obligatorisk

Inlämnad: 2005-05-11 Besvarare: Mona Sahlin (S)

radon i flerbostadshus

Skriftlig fråga 2004/05:1597 av Wegendal, Lars (s)

den 11 maj Fråga 2004/05:1597 av Lars Wegendal s till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om radon i flerbostadshus Inför år 2005 avsatte regeringen 5 miljoner kronor för informationsinsatser om radon i egnahem. Boverket planerar nu en informationskampanj om radon vilken endast kommer att vända sig till de som bor

Inlämnad: 2005-05-11 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se