Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vindkraft

Motion 2009/10:Sk483 av Kerstin Haglö m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk483 av Kerstin Haglö m.fl. s Vindkraft s32015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över frågan om uttagsskatt för vindkraftskooperativ. Motivering För att bryta beroendet av olja och andra fossila bränslen


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk483 av Kerstin Haglö m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:Sk483 av Kerstin Haglö m.fl. (s) (pdf, 144 kB)

Jobben och behoven av åtgärder i Kronoberg

Motion 2009/10:N417 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N417 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. s Jobben och behoven av åtgärder i Kronoberg s14233 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om jobb och arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Motivering Kronobergs näringsliv domineras


Utskottsberedning: 2009/10:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N417 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:N417 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s) (pdf, 133 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2009/10:Kr339 av Leif Pagrotsky m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Kr339 av Leif Pagrotsky m.fl. s Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid s25001 Innehållsförteckning Inledning 6 Kulturarbetarnas arbetsliv 7 Förslag med anslag under andra utgiftsområden 8 Utökning av konstnärsallianserna 8 Internationellt kulturutbyte 8 Access Bevara,


Utskottsberedning: 2009/10:KrU1 2009/10:KrU5 2009/10:KrU9 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2009/10:Kr339 av Leif Pagrotsky m.fl. (s) (doc, 157 kB) Motion 2009/10:Kr339 av Leif Pagrotsky m.fl. (s) (pdf, 340 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.