Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Forskning om social ekonomi

Motion 2004/05:Ub468 av Mariann Ytterberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub468 av Mariann Ytterberg m.fl. s Forskning om social ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om social ekonomi. Motivering Social ekonomi är ett relativt nytt begrepp i Sverige. I många andra europé- iska länder är


Utskottsberedning: 2004/05:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Det ideella föreningslivet och mervärdesskatten

Motion 2004/05:Sk437 av Lars Wegendal m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Sk437 av Lars Wegendal m.fl. s Det ideella föreningslivet och mervärdesskatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att beakta det ideella föreningslivets behov av befrielse från mervärdesskatt. Motivering


Utskottsberedning: 2004/05:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Kommunal säkerhet för avfallsdeponering

Motion 2004/05:MJ445 av Lars Wegendal och Carina Adolfsson Elgestam (s)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ445 av Lars Wegendal och Carina Adolfsson Elgestam s Kommunal säkerhet för avfallsdeponering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ej avkräva kommunal säkerhet vid tillståndsgivning för deponianläggningar. Motivering


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.