Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Idrottens skatter

Skriftlig fråga 2006/07:1235 av Wegendal, Lars (s)

den 24 maj Fråga 2006/07:1235 Idrottens skatter av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vid det nyligen genomförda riksidrottsmötet i Örebro uttalade RF-stämman att enkla och tydliga skatteregler är en förutsättning för att idrottsrörelsen ska kunna ha en god och välskött ekonomi i förbund

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Ordningsstörningar vid idrottsevenemang

Skriftlig fråga 2006/07:1227 av Wegendal, Lars (s)

den 24 maj Fråga 2006/07:1227 Ordningsstörningar vid idrottsevenemang av Lars Wegendal s till justitieminister Beatrice Ask m Regeringen genomförde i mitten av februari en hearing om ordningsstörningar vid idrottsevenemang. Hearingen var en dialog mellan regeringen och berörda parter. Någon inbjudan till riksdagens

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Översyn av alkohollagen

Skriftlig fråga 2006/07:1224 av Wegendal, Lars (s)

den 24 maj Fråga 2006/07:1224 Översyn av alkohollagen av Lars Wegendal s till statsrådet Maria Larsson kd I dag har 18 kommunpolitiker som ställts inför rätta för tjänstefel efter att ha sagt ja till alkoholtillstånd till restauranger som inte fullt ut har utbyggda kök friats. Enligt åklagaren bröt de mot alkohollagen

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se