Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Debatt om förslag 2001/02:KRU3 24 oktober 2001 Spel och lotterier

Noria - ett nordiskt forskningsrum

Skriftlig fråga 2003/04:1516 av Wegendal, Lars (s)

den 11 augusti Fråga 2003/04:1516 av Lars Wegendal s till näringsminister Leif Pagrotsky om Noria ett nordiskt forskningsrum Arbetet med att inrätta ett nordiskt forskningsrum initierades av Nordiska rådet under 2001 genom en rekommendation. Därefter har nordiska ministerrådet lämnat ett förslag om en vitbok om Norden

Inlämnad: 2004-08-11 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

samarbetet mellan domstolarna i Ljungby och Värnamo

Skriftlig fråga 2003/04:1399 av Wegendal, Lars (s)

den 1 juli Fråga 2003/04:1399 av Lars Wegendal s till justitieminister Thomas Bodström om samarbetet mellan domstolarna i Ljungby och Värnamo Domstolsverket har nu fullföljt sitt uppdrag att föreslå en ny organisation för tingsrätterna i Kronobergs och Jönköpings län. Föga överraskande föreslår man en ökad centralisering

Inlämnad: 2004-07-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

insatser för att utveckla Glasriket

Skriftlig fråga 2003/04:1313 av Wegendal, Lars (s)

den 4 juni Fråga 2003/04:1313 av Lars Wegendal s till statsrådet Ulrica Messing om insatser för att utveckla Glasriket Glasriket har problem. Förslaget att lägga ned Sandviks glasbruk i Hovmantorp är ett av de senaste exemplen. Det är ett hårt slag mot Glasriket samtidigt som vi vet att det är ett av Sveriges populäraste

Inlämnad: 2004-06-04 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se