Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

trafiksäkerheten i Kronobergs län

Skriftlig fråga 2000/01:913 av Wegendal, Lars (s)

den 16 mars Fråga 2000/01:913 av Lars Wegendal s till näringsminister Björn Rosengren om trafiksäkerheten i Kronobergs län Återigen nås vi av att en dödsolycka inträffat på E 4:an på dess sträckning genom Kronobergs län. Vid detta tillfälle omkom två personer vid en olycka mellan en personbil och en lastbil. Den sträckning

Inlämnad: 2001-03-16 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

åtgärder mot illegalt spel

Skriftlig fråga 2000/01:614 av Wegendal, Lars (s)

den 1 februari Fråga 2000/01:614 av Lars Wegendal s till justitieminister Thomas Bodström om åtgärder mot illegalt spel Vid en hearing som nyligen anordnades av Svenska Spel framkom att det illegala spelet ökar. Ca 4 av befolkningen, eller 270 000 individer, har någon gång spelat illegalt. Hälften av dem har gjort

Inlämnad: 2001-02-01 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

djurtransporterna inom Europa

Skriftlig fråga 2000/01:375 av Wegendal, Lars (s)

den 6 december Fråga 2000/01:375 av Lars Wegendal s till jordbruksminister Margareta Winberg om djurtransporterna inom Europa Återigen ger medierna oss rapporter om chockerande djurtransporter inom Europa. Tusentals hästar transporteras genom hela Europa för slakt i södra Italien. Transporterna genomförs på ett sätt

Inlämnad: 2000-12-07 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se