Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

idrottsforskningens framtida roll och ställning

Skriftlig fråga 1999/2000:717 av Wegendal, Lars (s)

den 20 mars Fråga 1999/2000:717 av Lars Wegendal s till utbildningsminister Thomas Östros om idrottsforskningens framtida roll och ställning Idrottsrörelsen är utan jämförelse vår största folkrörelse och har en avgörande betydelse för landets hälsoarbete, integration och utvecklingen av demokratin. När riksdagen behandlade

Inlämnad: 2000-03-21 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

rörelse och motion i skolan

Skriftlig fråga 1999/2000:312 av Wegendal, Lars (s)

den 1 december Fråga 1999/2000:312 av Lars Wegendal s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om rörelse och motion i skolan I den idrottspolitik för 2000-talet som riksdagen i dagarna beslutar om intar folkhälsan en central roll. Det gäller inte minst skolelevers fysiska aktivitet. Flera rapporter har visat att många

Inlämnad: 1999-12-01 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Kommunal tillståndsgivning att sätta upp vägvisningsskyltar

Motion 1999/2000:T366 av Lars Wegendal och Carina Adolfsson (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:T366 av Wegendal, Lars s Kommunal tillståndsgivning att sätta upp vägvisningsskyltar Riksdagen har under lång tid ställt sig positiv till att underlätta företagandet på landsbygd. Detta har också inneburit att många mindre företag har etablerat sin verksamhet utanför de större tätorterna.


Utskottsberedning: -1999/2000:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se