Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskning om social ekonomi

Motion 2001/02:Ub504 av Karin Jeppsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub504 av Karin Jeppsson m.fl. s Forskning om social ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av forskning om social ekonomi. Motivering Social ekonomi är ett begrepp som kommer att bli allt mer använt inom


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ungdomars studieresor till huvudstaden

Motion 2001/02:Ub375 av Lars Wegendal (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub375 av Lars Wegendal s Ungdomars studieresor till huvudstaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utredning i syfte att finna ett bidragssystem som underlättar för skolklasser från hela landet att en gång under grundskoletiden


Utskottsberedning: 2001/02:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Åtgärder mot svarttaxi

Motion 2001/02:T429 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T429 av Tomas Eneroth m.fl. s Åtgärder mot svarttaxi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utvärdera effekterna av 1998 års skärpta lag mot olaga yrkesmässig trafik samt överväga ytterligare åtgärder för att förhindra


Utskottsberedning: 2001/02:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se