Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Droginformation i skolorna

Motion 2000/01:Ub262 av Lars Wegendal och Carina Adolfsson Elgestam (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub262 av Wegendal, Lars s Droginformation i skolorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förnyad droginformation i landets skolor. Motivering Missbruket av droger är ett växande problem bland ungdomar. Ecstasy, amfetamin,


Utskottsberedning: -2000/01:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ändring av färdtjänstlagen

Motion 2000/01:T819 av Lars Wegendal och Carina Adolfsson Elgestam (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T819 av Wegendal, Lars s Ändring av färdtjänstlagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ändring av färdtjänstlagen så att ledsagare och egna barn kan medfölja synhandikappade utan extra kostnad. Motivering Dagens samhälle


Utskottsberedning: -2000/01:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Lotstvång i Östersjön

Motion 2000/01:T629 av Lars Wegendal (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T629 av Wegendal, Lars s Lotstvång i Östersjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att inom ramen för Östersjösamarbetet aktualisera frågan om lotstvång i Östersjön. Motivering Vår miljö är ömtålig och vi har ett stort


Utskottsberedning: -2000/01:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se