Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stödet till ny-, om- eller tillbyggnad av icke-statliga kulturlokaler

Interpellation 2006/07:259 av Wegendal, Lars (s)

den 25 januari Interpellation 2006/07:259 Stödet till nyom- eller tillbyggnad av icke-statliga kulturlokaler av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Via Boverkets samlingslokalsdelegation förmedlas medel för att möjliggöra nybyggnad, ombyggnad och utveckling även av icke-statliga kulturlokaler.

Inlämnad: 2007-01-25 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Fri entré på statliga museer

Interpellation 2006/07:33 av Wegendal, Lars (s)

den 26 oktober Interpellation 2006/07:33 Fri entré på statliga museer av Lars Wegendal s till statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth m Fri entré har införts vid våra statliga museer under perioden 20022005. Historiska museet genomförde en försöksperiod med fri entré under år 2002. Under 2004 slopades entréavgiften vid

Inlämnad: 2006-10-26 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.