Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:250 av Engström, Marie (v) 23 mars 2010 Beskattning av föreningar
Debatt om förslag 2009/10:KrU9 4 mars 2010 Idrotts- och spelfrågor
Debatt om förslag 2009/10:KrU7 18 februari 2010 En politik för det civila samhället

Dokument:

Beskattning av föreningar

Interpellation 2009/10:250 av Engström, Marie (v)

den 15 februari Interpellation 2009/10:250 Beskattning av föreningar av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m Nyligen har två utredningar presenterats som berör beskattning av föreningar. Det har skapat oro inom föreningsvärlden, inte minst inom idrottsrörelsen. Om utredningsförslagen skulle bli verklighet

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Beskattning av föreningar

Svensk spelmarknad

Interpellation 2006/07:539 av Wegendal, Lars (s)

den 16 maj Interpellation 2006/07:539 Svensk spelmarknad av Lars Wegendal s till finansminister Anders Borg m Under en lång tid har den svenska spelmarknaden kännetecknats av stor osäkerhet. Det regelverk som syftar till att tränga ut illegalt spel och skydda individer från överdrivet spelande har ifrågasatts,

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Svensk spelmarknad

Interpellation 2006/07:468 av Wegendal, Lars (s)

den 12 april Interpellation 2006/07:468 Svensk spelmarknad av Lars Wegendal s till finansminister Anders Borg m Under en lång tid har den svenska spelmarknaden kännetecknats av stor osäkerhet. Det regelverk som syftar till att tränga ut illegalt spel och skydda individer från överdrivet spelande har ifrågasatts,

Inlämnad: 2007-04-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.