Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:153 Språk för alla – förslag till språklag

Motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:153 Språk för alla förslag till språklag s25002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stöd till barn med annat modersmål än svenska. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2008/09:KrU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. (s) (doc, 50 kB) Motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. (s) (pdf, 184 kB)

med anledning av prop. 2008/09:126 Statens stöd till idrotten

Motion 2008/09:Kr2 av Margareta Israelsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr2 av Margareta Israelsson m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:126 Statens stöd till idrotten s25001 Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Idrott i hela landet 2 De svenska idrottsorganisationerna 3 Barn- och ungdomsverksamhet 3 Uppföljning


Utskottsberedning: 2008/09:KrU8
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:Kr2 av Margareta Israelsson m.fl. (s) (doc, 83 kB) Motion 2008/09:Kr2 av Margareta Israelsson m.fl. (s) (pdf, 268 kB)

Artistskatten och idrotten

Skriftlig fråga 2008/09:485 av Wegendal, Lars (s)

den 16 januari Fråga 2008/09:485 Artistskatten och idrotten av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Just nu remissbehandlas ett förslag om att utländska artister ska betala mer skatt för sina inkomster även om de vistas kortare tid än sex månader i landet. Vad som är aktuellt är en höjning

Inlämnad: 2009-01-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.