Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Beskattning av föreningar
Interpellationsdebatt 2009/10:250 av Engström, Marie (v) 23 mars 2010 Beskattning av föreningar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö
Interpellationsdebatt 2007/08:703 av Wegendal, Lars (s) 2 juni 2008 Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö
Stillbild från Interpellationsdebatt: Illegala spelautomater
Interpellationsdebatt 2007/08:93 av Wegendal, Lars (s) 27 november 2007 Illegala spelautomater
Stillbild från Interpellationsdebatt: Svensk spelmarknad
Interpellationsdebatt 2006/07:539 av Wegendal, Lars (s) 12 juni 2007 Svensk spelmarknad

Dokument:

Kulturministerns närvaro vid Paralympics

Skriftlig fråga 2007/08:1629 av Wegendal, Lars (s)

den 5 september Fråga 2007/08:1629 Kulturministerns närvaro vid Paralympics av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Inför OS i Peking var det i samhället en omfattande diskussion om huruvida den svenska regeringen skulle låta sig representeras vid invigningen av de olympiska spelen. Internationellt

Inlämnad: 2008-09-05 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Marinens musikkår i Karlskrona

Skriftlig fråga 2007/08:1627 av Wegendal, Lars (s)

den 5 september Fråga 2007/08:1627 Marinens musikkår i Karlskrona av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I skriftliga frågor och interpellationer till kulturministern och försvarsministern har vi socialdemokrater försökt få ministrarna att uttala sitt stöd för Marinens musikkår i Karlskrona.

Inlämnad: 2008-09-05 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Strategi för att få fler internationella evenemang

Skriftlig fråga 2007/08:1625 av Wegendal, Lars (s)

den 5 september Fråga 2007/08:1625 Strategi för att få fler internationella evenemang av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vid ett flertal tillfällen under det senaste året har jag ställt frågor till olika ministrar angående regeringens arbete med att forma en strategi för att stärka

Inlämnad: 2008-09-05 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.