Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Funktionshindrade barns ställning vid val av friskola

Skriftlig fråga 2008/09:151 av Wegendal, Lars (s)

den 27 oktober Fråga 2008/09:151 Funktionshindrade barns ställning vid val av friskola av Lars Wegendal s till utbildningsminister Jan Björklund fp Utbildningsradions tre program Skolfront Barnaministeriet och Skolministeriet har genomfört en stor granskning av landets friskolor och deras vilja eller ovilja

Inlämnad: 2008-10-27 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Kulturpolitik i regeringsförklaringen

Skriftlig fråga 2008/09:10 av Wegendal, Lars (s)

den 17 september Fråga 2008/09:10 Kulturpolitik i regeringsförklaringen av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Många var de kulturutövare som hade skruvat upp förväntningarna inför det att statsministern skulle avge regeringsförklaringen inför det nu inledda riksdagsåret. Förväntningarna

Inlämnad: 2008-09-17 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Noria - ett nordiskt forskningsrum

Skriftlig fråga 2003/04:1516 av Wegendal, Lars (s)

den 11 augusti Fråga 2003/04:1516 av Lars Wegendal s till näringsminister Leif Pagrotsky om Noria ett nordiskt forskningsrum Arbetet med att inrätta ett nordiskt forskningsrum initierades av Nordiska rådet under 2001 genom en rekommendation. Därefter har nordiska ministerrådet lämnat ett förslag om en vitbok om Norden

Inlämnad: 2004-08-11 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.