Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

regionalpolitik och statlig verksamhet

Skriftlig fråga 2003/04:958 av Wegendal, Lars (s)

den 19 mars Fråga 2003/04:958 av Lars Wegendal s till statsrådet Ulrica Messing om regionalpolitik och statlig verksamhet Statlig verksamhet ska bedrivas så rationellt och effektivt som möjligt samtidigt som medborgarna får god service och kvalitet. Det kan innebära rationaliseringar och nedläggningar som drabbar orter

Inlämnad: 2004-03-19 Besvarare: Ulrica Messing (S)

grannlands-TV

Skriftlig fråga 2003/04:894 av Wegendal, Lars (s)

den 11 mars Fråga 2003/04:894 av Lars Wegendal s till kulturminister Marita Ulvskog om grannlands-TV Inom ramen för det nordiska samarbetet pågår ett intensivt arbete för att eliminera så många gränshinder som möjligt. Att underlätta för de nordiska medborgarna i deras kontakter över landsgränserna är något helt avgörande

Inlämnad: 2004-03-11 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

insatser för regionsförstoring

Skriftlig fråga 2003/04:765 av Wegendal, Lars (s)

den 13 februari Fråga 2003/04:765 av Lars Wegendal s till statsrådet Ulrica Messing om insatser för regionsförstoring Regionsförstoring har blivit ett ofta använt begrepp för att beskriva hur invånarnas arbetsmarknad och utbildningsmöjligheter kan vidgas till ett större område. Därmed skapas också bättre möjligheter

Inlämnad: 2004-02-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se